Мајкл Грегори

За оне који га не познају тако добро је Мајкл Грегори, наставник физике пореклом из Канаде са боравиштем у Паризу и радним местом у једној од најбоље оцењених француских школа последњих година. За нас – ђаке, професоре и особље параћинске гимназије – он је једноставно наш Мајкл, наш луцкасти научник, пријатељ наше школе, града и народа, љубитељ доброг вина и српске традиционалне кухиње. Романса између нашег малог града и њега је започела те безбрижне 2018. године када је своју страст према позиву наставника преточио у енергију својих мишића који су данима окретали педале његовог бицикла гутајући пространство, не само у физичком смислу, између наше две земље. Вест да се у неком градићу у централној Србији одвија пројекат гимназијског професора Борка Петровића под називом „Знање без граница“ који је окупио најбоље наставнике из региона Мајклу није промакла. Желео је да да свој допринос. Касније се испоставило да је постао звезда целокупног пројекта и да је негде у том силном усхићењу срце оставио поред неког нашег пута кампујући у атару неименованог села. Од тада се наш Мајкл редовно враћа, најмање једном годишње, и сасвим сигурно је један од оних путника којима је забрана кретања у доба короне најтеже пала. Ове године је са собом донео и вредан поклон јер је схватио шта нам највише треба – девет лаптопова, донација париског универзитета. Оно што је вредније од свега материјалног је његова љубав према науци, колегама и ђацима. За тај део сваке посете Србији Мајкл живи месецима јер ужива у размени идеја и енергија, а тога је и ове године било прегршт.

Уживали су матуранти у његовом објашњењу методологије мерења брзине звука из три различита, а тако проста и занимљива експеримента док је повремено размењивао вредне утиске са нашим Пеђом о његовом јединственом, првом на свету, „точку времена“. Уживали су и ђаци прве и друге године на часовима енглеског језика код професора Ане и Борка где је барем покушао преко слика и исцртаних мапа да радозналим гимназијалцима дочара све своје догодовштине по готово свим континентима. Покушаће то и наредног пута када буде дошао. До тада, ми ћемо га чекати да нас својим бициклом одведе тамо где још нисмо били. Хвала ти, Мајкл!