Специјализовано ИТ одељење


Одлуком Министарства просвете и ове године у гимназијама широм Србије биће отворен велики број специјализованих ИТ одељења. Ученици ових одељења ће у оквиру специјално направљеног наставног програма имати гимназијске предмете које слушају и њихови вршњаци, али и посебне предмете из сфере информационих технологија.

Детаљне информације и материјал за припрему за полагање пријемног испита можете поглетати на страни: Упис у ИТ смер.


Ово су неке од предности које ће имати гимназијалци који се определе за наставак школовања у специјализованом ИТ одељењу:

  1. СИГУРАН И ДОБРО ПЛАЋЕН ПОСАО
    Средњошколци који се одлуче за наставак школовања у специјализованом ИТ одељењу већ уписом у гимназију опредељују се за успешну каријеру која значи да ће од свог рада моћи добро да живе, овде у Србији. Републички завод за статистику утврдио је да су највеће просечне плате у Србији током претходне године имали управо ИТ стручњаци. Према подацима Националне службе за запошљавање, високообразовани профили из области ИТ-ја најбрже долазе до послова и имају највеће шансе за запошљавање.
  2. БОЉА ПРОХОДНОСТ НА ИТ ФАKУЛТЕТЕ
    Специјализована ИТ одељења у гимназијама дају ученицима много шира знања у области информационих технологија него други гимназијски смерови. Ово је одлична припрема за наставак школовања на неком од државних или приватних факултета који школују ИТ стручњаке.
  3. ШИРОKО ГИМНАЗИЈСKО ОБРАЗОВАЊЕ
    Ученици ИТ одељења неће бити ускраћени за опште гимназијско образовање. Напротив. Иако усмерени на ИТ, након завршене гимназије, матуранти ових одељења могу уписати факултетске програме из сасвим других области, па и друштвено-хуманистичких наука. Стечено знање из области ИТ-ја даће им огромну предност у односу на друге вршњаке јер ће разумети процес дигитализације који је све присутнији у пољопривреди, здравству, енергетици, области економије, права, па и уметности.
  4. ТАЛЕНАТ И ИНТЕРЕСОВАЊЕ KАО ПРОФЕСИЈА
    ИТ одељења у гимназијама омогућавају ученицима који воле да раде на рачунару да свој таленат и интересовање претворе у животну професију. Ако се њихова интересовања поклопе са циљевима наставног програма, биће изузетно мотивисани да уче и напредују.
  5. РАД У МАЛИМ ГРУПАМА
    ИТ одељења у гимназијама ће имати до 20 ученика. На часовима информатичких и програмерских предмета радиће чак и у мањим групама. У таквом окружењу, наставник може више да се посвети сваком ученику и прилагоди наставни процес његовим индивидуалним потребама.
  6. САВРЕМЕНИ НАСТАВНИ ПРОГРАМ
    Ученици ИТ одељења ће овладати свим основним, али и неким напреднијим концептима програмирања. Kроз предмете као што су веб програмирање, базе података и примена рачунара биће упућени на функционална знања која ће им бити од велике практичне користи у даљем школовању и животу.
  7. РАЗУМЕВАЊЕ БУДУЋНОСТИ
    Школовањем у специјализованом ИТ одељењу, ученици ће унапредити технике самосталног учења користећи могућности рачунара. Изградиће спремност за праћење нових решења у области ИТ-ја и самим тим ће бити спремнији за изазове које убрзани технолошки напредак носи са собом.

Бојан Младеновић