Igrale se delije iz naše gimnazije

Upisujući ovu školu gimnazijalci su svesni da ih očekuje naporan rad. Obimni nastavni program, gust raspored časova iziskuju dosta vremena. Ali naši gimnazijalci ne bi bili gimnazijalci da sve ovo ne začine nekim zanimljivim dopunskim radom. Kao i svake godine, i ove je održana Svetosavska akademija u organizaciji naše škole. Značajan deo programa pripao je “folkorašima”, stoga smo odlučili da porazgovaramo sa Vanjom Cvetković, koreografom folklorne sekcije. Evo dela našeg razgovora:

Zašto baš folklor i kada se rodila ideja o folkloru?
„Zato što želimo da očuvamo i negujemo našu kulturu i tradiciju, a nema boljeg načina za to od igre i folklora.“

Da li se neko od vas bavi nekim drugim plesom?
„Trenutno ne, ali neki od nas bavili su se folklorom, doduše kraći vremenski period ali svako iskustvo je korisno.“

Koliko dugo ste spremali ovu tačku?
„Aktivno smo je spremali dva meseca, sami smo izradili koreografiju koju smo kasnije uvežbavali i usavršavali.“

Da li vam je neko od profesora pomogao?
„Trudili smo se da sve samostalno odradimo, mada je profesorka Svetlana od početka podržavala našu inicijativu i ideju, i pobrinula se za nabavku dela nošnji.“

Koliko je teško bilo da se uskladite?
„Nije bilo lako jer se niko od nas profesionalno ne bavi folklorom, ali smo zajedničkim snagama i trudom uspeli da na priredbama naše škole unesemo malo veselja, smeha i veselih boja.“

Kako ste nabavili nošnju?
„Taj deo oko tačke bio je najkomplikovaniji. Jedno kulturno umetnčko društvo htelo je da nam izađe u susret, međutim, u poslednjem trenutku saznali smo da su zbog prirodnih nepogoda sprečeni. Nekako smo se organizovali, što mi, što profesorka i škola i zajedno smo uspeli da nabavimo svu opremu koja nam je bila potrebna.“