Frankofonija

Mart – mesec frankofonije
DANI FRANCUSKE KULTURE U GIMNAZIJI

Mart je međunarodni mesec frankofonije, a prošlog proleća i mi smo se priključili frankofilima, predvođeni Francuskim institutom u Srbiji, profesorkama francuskog jezika u našoj školi i učenicima koji odavno govore francuski. Želeli smo da učionice, kabineti i hodnici nakratko postanu kutak frankofone kulture i da tako, pored francuskog jezika, unesemo u školu boje impresionista, melodiju Marseljeze, istorijsku slavu revolucionarnih bataljona, peščane dine ispod Sent Egzeperijevijevog aviona i uspomene sa školske ekskurzije na Azurnoj obali. Naši učenici interesovali su se za film, pop muziku, modu i strip kao izraze moderne frankofone kulture. U sali muzičke škole priredili smo veče francuske poezije i muzike. Izašli smo i na ulice kako bismo podsetili sugrađane ko je Pjer De Kuberten i da bismo ih, onako školski, preslišali. Na naše iznenađenje, stariji gospodin na tečnom francuskom brojao je do dvadeset, a učinilo nam se da se i baget toga dana malo bolje prodavao. Službenici jedne banke u našem gradu saznali su da su kredit i banknota ušli u jezik finansija baš iz francuskog.
Veliki Kami, Igo, Zola, Ruso, Montenj, Sartr, Ravel, Berlioz, Mone, bračni par Kiri i mnogi, mnogi drugi predstavnici ove velike kulture sa nama su na časovima u gimnaziji, kao što su odavno u učionicama, galerijama, teatrima i bibliotekama na svim kontinentima sveta.